Demokratikleşme
Demokraside insanlar iki seyi seçerler: Bir fikri seçerler ve ardindan, o fikri savunan kisiler arasindan o fikri en iyi uygulayabilecegine inandiklari insani seçerler.

Dogru uygulanan demokrasilerde, insanlar arasindan seçim yapabilecekleri seçeneklere sahip olurlar. Bu seçenekleri yine seçimi yapacak insanlar belirlemelidir, baskalari degil. Bu seçenekleri baskalari belirlerse, örnegin parti liderleri, tüm seçenekler yanlis olabilir, dolayisiyla sonuçta seçilen de yanlis olacaktir. Günün birinde güçlü birisi çikip tüm seçenekleri siler ve tek seçenek kendisi kalir. Yine seçim yapilir yapilmasina, ama tek seçeneginiz varsa; hangi seçenegi seçeceginiz bellidir. Yanlis uygulanan bir demokrasiyle diktatörlük arasindaki yol zannedilenden kisadir, Ortadogu ülkelerinde yasandigi gibi.

"Cumhuriyet" ve "demokrasi" farkli kavramlardir. Demokrasi cumhuriyeti kapsar. Bunu suradan anliyorum: Demokrasinin yanlis uygulandigi, adi "cumhuriyet" olmasina ragmen bir onceki paragrafta anlattigim gibi diktatörlükle yonetilen ortadogu ulkeleri var. Ben bu ülkelerde cumhuriyet denilen seyin cumhuriyet olduguna inanmiyorum. Oysa yönetim biçimi "cumhuriyet" olmamasina ragmen demokratik olmayi basarmis Avrupa ulkeleri var. Demokrasi cumhuriyetsiz uygulanabilir, ancak cumhuriyet demokrasi olmadan uygulanamaz.